چند توضیح و معرفی چند مرکز پخش آثار ادبیات مرثیه‌ای ترکی

 

با سلام در چند مدت گذشته مواردی پیش آمده که وظیفه خود می‌دانم توضیحاتی بدهم:

1-    مورد اول: دوستانی از من کاسئتهای نوحه‌هایی از مداحان مختلف و گاها" اجراهای قدیمی و کمیاب آنان را درخواست می کنند که اکثرا" اینجانب به دلیل عدم دسترسی به آرشیو قوی و کامل مداحیهای مداحان بزرگ شرمنده دوستان می شوم. و چون در آرشیو خود نمی یابم از آنان معذورم و از طرفی به دلیل دوری حقیر از وطن و از مراکز پخش چنین آثاری امکان تهیه آنان برایم مقدور نمی شود. اما با این حال باز در حد توانم و تا آنجا که در آرشیو خودم باشد و یا در اختیار دوستان و همفکرانم باشد آنان را در اختیار درخواست کنندگان محترم قرار می دهم.

2-    مورد دوم اینکه حقیر نمی تواند فایلهای بالای 10 مگ را دانلود و یا آپلود کنم پس مشکلاتی برایم پیش می آید که البته این امر در صورت همکاری دوستی قرار است به زودی رفع شود.

3-    مورد سوم اگر بنده به ایمیل ها و درخواستهایی پاسخ نمی دهم ابتدا" از همه دوستان عذرخواهی می کنم و خواهشمندم خدای نکرده آن را به حساب بی‌خیالی و کم توجهی من نگذارند با توجه به شرایط کاری حقیر که وقت گیر و خسته کننده است و از طرفی محدودیت مالی در استفاده از اینترنت سعی بنده بر این است که سریعتر فایل ها را آپلود کرده و نوشته ها را قرار دهم. تا دوستانی که نیاز دارند استفاده کنند.و در ثانی دو مورد اول نیز گاها" باعث می شود که شرمنده دوستان و عاشقان اباعبدالله(ع) شده و از جوابگویی و یا برآورده کردن درخواستشان معذور باشم.

4-    مورد چهارم چنانچه قبلا" نیز عرض کردم متاسفانه اطلاعات کامل و جامع که هیچ، بلکه اطلاعات جزئی هم از خیلی از شاعران مرثیه گو و مداحان بزرگ ترک در اختیار نداریم و نه تنها من که در هیچ جا و هیچ کس نمی توان آنان را یافت و این مشکل بزرگی است و بر دوستان و مخصوصا" آشنایان این افراد که امکانی دارند واجب است تا به جمع آوری زندگی نامه، آثار و عکس و ... از آنان اقدام کنند.

5-    مورد پنجم وبلاگ بنده هر چه قدر هم تلاش کند باز هم نمی تواند عقب ماندگی ادبیات مرثیه ترکی را در ساحه اینترنت جبران نماید و ما نیاز به حضور افراد فعال و پر تلاشی در این زمینه هستیم که هم به منابع ادبیات مرثیه ای وصل باشند و هم مشکلات اینترنتی که من و امثال من دارند، را نداشته باشند.

6-    مورد ششم دوستانی پرسیده بودند که از کجا می توان آثار شاعران مرثیه گو و مداحان ترک را بدست آورد، باید عرض کنم که بنده سال گذشته سفری به شهر مقدس قم داشتم آنجا پس از پرس و جو چند مرکزی را یافتم که واقعا" ارزشمند می باشند و به نظر حقیر می توان آنجا خیلی از آثار را بدست آورد گرچه حقر در آن زمان نتوانستم کتاب و کاسئتهای زیادی خریداری کنم اما اطلاعات خوبی بدست آوردم که انشالله اگر سفر بعدی پیش آید. حتما" بتوانم خیلی از نیازهای موجودم را تأمین کنم و اتفاقا" درخواستهای دوستان را نیز یادداشت می کنم که بعدا" بتوانم آنان را نیز از این مراکز تهیه کنم. این مراکز عبارت بودند از:

·        نوار فروشی و تکثیر نوار برادران نشاط: قم خیابان ارم، روبروی کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی- پاساژ قدس طبقه همکف (با احتساب زیرزمین طبقه دوم می شود)- انتهای سالن اول

در این مغازه که خیلی هم شلوغ است و تمام نوارها و سی دی های مذهبی به سه زبان ترکی فارسی عربی پخش می شود شما می توانید از قدیمی‌ترین کاسئتهای مداحان ترک تا بروزترین آنها را خریداری نمایید. باید گفت که اکثر آثار قدیمی روی نوار کاسئت می باشند و اما آثار جدید را بر روی سی دی می توانید بدست بیاورید. این برادران محترم در اقدامی قابل ستایش شروع به تبدیل کاستهای قدیمی مداحان بزرگ ترک به mp3 کرده‌ و آنها را روی سی دی با قیمت بسیار مناسب به فروش می رسانند، که واقعا" قابل تشکر است. و هر اثر روی سی دی را با قیمت چهار صد تومان می توانید بخرید. در ضمن این مغازه مرکز پخش سی دی و دی وی دی خام نیز می باشد. که به قیمت مناسب ارائه می شود.

·        حدود صد متر از پاساژ قدس به سمت میدان شهدا پاساژ لوازم التحریری است که در ورودی طبقه دوم آن سمت چپ مغازه دو نبشی است که آن هم باز از آن نشاط ها می باشد و علاوه بر کاسئتها و سی دی ها کتابهای نوحه نیز به فروش می رسد. در ضمن این مغازه مرکز پخش سی دی و دی وی دی خام نیز می باشد. که به قیمت مناسب ارائه می شود.

·        برای خرید کتابهای نوحه ترکی از قدیمی‌ترین کتابها گرفته تا کتابهای جدیدا" چاپ شده نیز می توانید در همان پاساژ قدس به آدرس زیر مراجعه نمایید. صاحب مغازه آقای قئچلویی خود از شاعران ترک بوده که کتابی با عنوان «چیچه‌کلی گؤرۆش» به چاپ رسانده است و همچنین دیوان مراثی صراف را با همکاری آقای ذوقی به چاپ رسانده است، در این مغازه علاوه بر کتابهای نوحه می توانید سایر کتابهای ترکی و یا مرتبط با زبان ترکی را که در کشور به چاپ می رسند را خریداری کنید. به طور کلی شاید بشود گفت کتابفروشی ادبیات ترکی 

 azerbaycan

تلفن: 09329231876

البته چنانچه خود ایشان به بنده گفت، ایشان در روزهای جمعه در جمعه بازار منطقه نیروگاه (منطقه ترک نشین) نیز به فروش این کتابها و سایر کتابهای ترکی چاپ شده در کشور می پردازد

·        در همان پاساژ قدس در طبقه اول نیز کتابفروشی هایی هستند که کتاب نوحه ترکی ارائه می دهند و یکی از آنها که سابقه طولانی دارد. کتابفروشی «بخشایشی» می باشد. البته اگر درست یادم مانده باشد همین بود.

 

در پایان من از همه دوستان و عاشقان آقا اباعبدالله حسین (ع) عاجزانه تقاضا دارم که با پیشنهادات و انتقادات و نظرات خودتان مرا در ادامه این کاری یاری نمایید و اگر اکانش هست که با ارسال مطالب و فایلهای صوتی مرا کمک کنید که البته به اسم خودتان در وب درج خواهد شد.

اگر دوستان محترم منابعی از آثار ادبیات مرثیه در اختیار دارند که پخش نگشته و منحصرا" در اختیار آنان است لطف کنند با چاپ و پخش آنان در صورت امکان و اگر نشد با پخش در اینترنت به گسترش این ادبیات غنی کمک کنند. ثانیا" اگر مراکزی را در شهرهای مختلف می شناسید که تهیه این آثار از آنجا ممکن باشد آنها را معرفی کنند. تا عاشقان و دوستا امام شهیدمان در شهرهای مختلف با مراجعه به چنین مغازه ها و مراکزی نیازهای خود را رفع نموده و باعث شکوفایی چنین مراکزی نیز بشوند.

خاک پای عاشقان اباعبدالله حسین (ع)

حسین محمودی

24/2/1388