درخواست از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

چند سالی است که صدا و سیمای جمهوری اسلامی از شبکه سحر خود در سیمای آذری به مناسبت ماه رمضان و محرم اقدام به مصاحبه و پخش مداحی از مداحان بزرگ ترک ایران می نماید این برنامه گرچه یک ماه رمضان تا اواخر دهه دوم آن برای داخل ایران هم پخش شد اما ناگهان قطع و دیگر فقط برای خارج از ایران و مخصوصا" جمهوری آذربایجان پخش می شود.

حالا به توجه به موضوع بالا و اینکه صدا و سیمای ایران توان ساخت و تهیه چنین برنامه هایی را دارد جای سؤال است که چرا چنین برنامه ای برای داخل ایران که مخاطب اصلی این مداحی و ادبیات می باشد پخش نمی شود؟ بالاخره چه کسی و گروهی مسؤلیت حمایت و معرفی و نشر آثار مداحی ترکی را دارد نه اینکه این ادبیات هم یکی از شاخه های ادبیات مردم ایران می باشد ولی متاسفانه نوع عملکرد صدا و سیما در این زمینه مایوس کننده است. اگر هدف تبلیغ اسلام و تشیع برای خارج از ایران است باید گفت که شما با اینکار دارید سنگر داخل را به دشمن می سپارید آنگاه رفته اید در خارج دنبال سنگر می گردید. این ادبیات پرورش یافته مردم ترک ایران می باشد پس در وهله اول اولویت با آنان است که از این ادبیات بهره برند. چرا هنوز مردم ترک ما هیچ چیزی از زندگی و آثار مداحان بزرگ خود را در صدا و سیما نمی بینند. تا کی آنان با تحمل هزینه و وقت زیاد به آثار مداحان ترک دسترسی پیدا کنند.

چیزی که هست تشنه بودن مردم نسبت به مداحی ترکی و علاقه وافر به آن است. و همین علاقه موجب شده که این ادبیات و مداحی بدون پشتوانه مالی و فرهنگی و سیاسی در مقابل انواع مشابه خود هنوز اول باشد و حرف برای گفتن زیاد داشته باشد. نوار کاست مداحان ترک هنوز خیلی بیشتر از سی دی ها و پخش مستقیم و ... حمایتهای فراوان مالی و سیاسی، آثار مداحی فارسی –گاها" رپ- نفوذ داشته و توانسته تا دورترین نقاط مناطق ترک ایران و حتی خارج از ایران گسترش پیدا کند. و خود آقایان و مسؤلین صدا و سیما نیز به قدرت و نفوذ ادبیات مرثیه ترکی در بین مردم آگاهی دارند. پس بی تفاوتی این چنینی را چطور می شود توجیه کرد؟

حال از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تقاضا داریم که لااقل برای ماه محرم تدارک برنامه های مناسب و فاخر درباره مداحی ترکی ایران ببینند و آنرا برای ترکهای ایران که مخاطب اصلی این مداحی می باشند پخش کنند. و فقط به فکر تبلیغ برای خارج از ایران نباشند که زمانی به خود می آیند که مرکز اصلی مداحی ترکی با انواع موسیقی و مداحی رپ تسخیر شده و حضرات در خارج از کشور هم جایگاهی کسب نکرده اند. پس پشتوانه این مداحی را از بین نبرید.

اگر آقای بحرالعلومی با افتخار اعلام می کند که محمد باقر منصوری مداح عزیزمان پرورش یافته جمهوری اسلامی ایران است پس چرا از او برای مردم جمهوری اسلامی ایران چیزی پخش نمی شود.

در پایان از صدا و سیما تقاضا داریم که نسبت به برنامه های ترکی برای داخل ایران بی تفاوت نبوده و مخصوصا" در زمینه مداحی ترکی و ادبیات غنی مرثیه ترکی با ساخت و ارائه برنامه های مناسب به تقویت و رونق بخشیدن به این ادبیات و مداحی کمک کند.

اگر زمانی این مداحی ضعیف شود و به سبب آن نیز عده ای از مذهب شیعه دل سرد شوند حتما" آقایان صدا و سیما و مسؤلین مرتبط در این باره باید جوابگوی خدای عزوجل باشند که با وجود صرف بیت المال برای ساخت برنامه های گوناگون –گاها" ضعیف و یا متاسفانه ضد دین و مضمحل کننده وحدت ملی- نسبت به مسائل و موضوعات مذهبی بی تفاوت بوده اند.

 در پایان از شما خواننده گرامی این مطلب تقاضا دارم که با مراجعه به آدرس زیر از مسؤلان صدا و سیمای ایران درخواست برنامه ترکی مداحی و متناسب برای ترکهای داخل ایران داشته باشند.

 http://pr.irib.ir/162.php

در آدرسهای زیر نیز می توانید در بخش سیمای آذری نیز درخواستهای خود را بیان کنید.

 سیمای آذری

آدرس: ایران – تهران – خیابان ولی عصر(عج) – خیابان جام جم صدا و سیمای ج.ا.ا. – شبکه جهانی سحر

azeritv@irib.ir

009822162730 – 009822013679 – 009822162667

009822013679

وب سایت:

http://azeritv.irib.ir